Biznes

Faktoring – rozwiązanie nie tylko dla małych firm

Faktoring – rozwiązanie nie tylko dla małych firm

Choć w środowisku biznesowym przyjęło się, że z faktoringu korzystają przede wszystkim przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw, to nic nie stoi na przeszkodzie, by także duże firmy znalazły w faktoringu rozwiązanie dla siebie.

Co ciekawe, początkowo faktoring był usługą niejako zarezerwowaną dla firm, które mogły pochwalić się wysokimi obrotami – koszty usługi nie były niskie, a do tego z reguły finansowano jedynie faktury o dużej wartości. Z czasem się to zmieniło – dostęp do faktoringu ma teraz większość przedsiębiorców, a usługa z roku na rok staje się coraz popularniejsza. 

Czym jest faktoring?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, faktoring polega na finansowaniu faktur. Przedsiębiorcy sprzedają faktury wyspecjalizowanym firmom faktoringowym i w zamian za nie otrzymują zapłatę w wysokości zbliżonej do kwoty wpisanej na fakturze. Zaletą korzystania z faktoringu jest możliwość odzyskania dostępu do zamrożonych środków finansowych przed upływem terminu płatności. 

Faktoring jest szczególnie przydatny w sytuacjach, w których kontrahenci korzystają z odroczonego terminu płatności. Przedsiębiorca może oferować na przykład 60-dniowy termin płatności, aby podnieść konkurencyjność swojej firmy, ale wiąże się to z pewnym ryzykiem. Ani wierzyciele, ani urząd skarbowy, ani pracownicy firmy nie będą czekać z założonymi rękoma, aż przedsiębiorca otrzyma należność (później niż zwykle). 

Dopóki jednak wszystko idzie zgodnie z planem, a kontrahenci regularnie opłacają faktury, nie powinno się zdarzyć nic zagrażającego płynności finansowej firmy. Problemy zaczynają się, gdy pojawiają się opóźnienia – wówczas firma oferująca odroczone płatności może mieć kłopot z utrzymaniem stabilnego przepływu pieniądza. 

Właśnie na takie okazje idealnie sprawdza się faktoring. Stały dostęp do odnawialnego limitu i możliwość szybkiego finansowania faktur w zróżnicowanych kwotach to idealny sposób na radzenie sobie z zatorami płatniczymi. 

Faktoring czy finansowanie faktur – co wybrać?

By móc podjąć przemyślaną decyzję, warto wiedzieć dokładnie, czym różni się faktoring online od finansowania faktur. Choć to z pozoru bliźniacze usługi, występują między nimi istotne różnice.

Po pierwsze: umowa. Faktoring online to usługa, która wymaga pisemnego zobowiązania – zwykle 12-miesięcznego. Z finansowania faktur co do zasady korzysta się nie stale, a od czasu do czasu, wobec czego nie jest wymagane podpisywanie umowy. 

Po drugie: koszty. Faktoring online jest tańszy – w zamian za zobowiązanie, faktorzy mają w zwyczaju pobierać mniejszą prowizję od sfinansowanych w ten sposób faktur.

Po trzecie: elastyczność. Finansowanie faktur zakłada, że możesz skorzystać z finansowania w dowolnym momencie. Faktoring online również, jednak tutaj jest to swego rodzaju koniecznością – firma i tak płaci za utrzymanie limitu faktoringowego, niezależnie od tego, czy go wykorzystuje.

Po czwarte: stała dostępność. Jeżeli korzystasz z faktoringu online, masz przypisany do swojego konta limit faktoringowy w określonej kwocie. Możesz z niego korzystać zgodnie z potrzebami Twojej firmy, a finansowanie faktur załatwiasz kilkoma kliknięciami w Strefie klienta. Finansowanie faktur wymaga każdorazowego złożenia wniosku. Tutaj również masz dostęp do limitu faktoringowego. 

Odwiedź stronę pragmago.pl i dowiedz się, jak skorzystać z faktoringu!

Faktoring dla każdego

Siłą usług faktoringowych jest ich elastyczność i możliwość dopasowania do konkretnego przedsiębiorstwa. Niewielkie firmy, które wystawiają faktury na niskie kwoty, mogą bez przeszkód korzystać z mikrofaktoringu. 

Więcej o mikrofaktoringu dowiesz się tutaj: https://pragmago.pl/porada/mikrofaktoring-czym-jest-i-dlaczego-warto-z-niego-korzystac/.

Duże firmy z pewnością usatysfakcjonuje możliwość uzyskania stałego finansowania na duże kwoty – przy odpowiednio dużych obrotach przedsiębiorcy mogą skorzystać z limitu faktoringowego o wartości aż do 5 000 000 zł

Udostępnij